czwartek, 3 kwietnia 2014

Gra w kosmosie, znaki zodiaku i Nicolas Cage, czyli dlaczego Homestuck jest genialny

...Co? Nie słyszałeś o Homestuck? Jak mogłeś nie słyszeć o Homestuck? To najpopularniejszy komiks internetowy! ...Co? Nadal nie wiesz co to jest? W takim razie wyjdź. Albo jeszcze lepiej, zostań i posłuchaj.
Well, let me tell you about Homestuck.
Autorem dzieła jest Andrew Hussie. ...Kiedy Andrew Hussie umrze, należałoby poddać jego mózg badaniom i dowiedzieć się skąd brał pomysły. I w ogóle co brał.
Czym jest Homestuck? Dla uproszczenia: jest to komiks internetowy. Jednak w rzeczywistości, to coś więcej – bardziej przypomina opowiadanie (pisane w formie drugiej osoby liczby pojedynczej – narrator zwraca się bezpośrednio do widza, co tworzy iluzję, w której to my mamy wpływ na opisane wydarzenia), bądź sztukę teatralną. Jest podzielony na akty, większość tekstu to dialogi między postaciami zamieszczone w formie czatu. Nad tekstem znajdują się ilustracje zamieszczane w formie gifów lub flashy, czasem zamiast zwykłego obrazka dostajemy kilkuminutowy film, a nawet grę! To długa, interaktywna przygoda, która może odmienić patrzenie na świat. Homestuck jest też swego rodzaju parodią gier komputerowych, autor czerpie inspiracje z takich rzeczy jak karty, bilard, szachy, znaki zodiaku...
O czym jest Homestuck? Autor twierdzi, że to „opowieść o chłopcu i jego przyjaciołach, i o grze, w którą grają".
Kłamstwo to to nie jest, raczej olbrzymie niedomówienie. Jednak nawet mi jest ciężko streścić tą historię w kilku zdaniach. Dlaczego? Cóż, nie tylko dlatego, że jest długa niczym Wielki Mur Chiński, ale również z powodu liczby szczegółów. Wszystko w Homestuck jest ważne, Hussie potrafi wspomnieć o czymś nieistotnym, a potem powraca do porzuconego wątku po kilku miesiącach i bum nagle okazuje się że John jest swoim własnym synem (i nie, to nie jest żart), a Sollux umarł już chyba ze trzy razy (to też nie jest żart – wszyscy bohaterowie giną przynajmniej raz). Lista wątków, szczególików, nawiązań i symboliki jest wręcz przytłaczająca. Możesz to czytać z lupą powiększającą, a i tak nie odkryjesz wszystkich sekretów komiksu za pierwszym razem.
Właściwie to nawet nie miałam zamiaru streszczać i recenzować tego komiksu tu i teraz. Postanowiłam, że zrobię recenzję dla każdego osobnego aktu. Myślę, że to dobre rozwiązanie.
Wielu uważa, że ciężko się czyta początek. Zgodzę się. Homestuck jest napisany specyficznym językiem, chcę jednak zaznaczyć, że warto go przeczytać. Jak już się przejdzie przez akt pierwszy, historia pochłania bez reszty, nawiązujemy silną więź z barwnymi postaciami i szczerze przejmujemy się ich losem. Mogłabym poświęcić kilka recenzji na każdą z tych postaci, bo są tak złożone!
Chciałabym jeszcze wspomnieć o samych rysunkach. Niektórzy nie chcą czytać właśnie ze względu na nie. Miejcie jednak na uwadze, że Hussie zaczynał tak:
A teraz jego komiks wygląda tak:


A to nazywa się postęp.
Dlaczego więc Homestuck jest taki popularny? Mam wrażenie, że to właśnie przez jego specyficzność. Specyfika rysunków, języka, formy i treści. To historia gry, która na wpływ na losy całego wszechświata – oraz na losy pozostałych wszechświatów! Pisana z olbrzymią wyobraźnią. To odważna historia, której nie obchodzi, czy nadążasz czy nie – masz brać co ci daje, bo jeżeli nie zrozumiesz – wypadasz z gry. 

2 komentarze:

  1. HOW. Ja nie rozumiem jak można zrobić aż taki progress. I cały czas się zbieram do zaczęcia tego, ale nie mogę, bo ciągle coś mnie skutecznie odciąga D:
    (Tasha)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno odciąga cię fakt, że to najdłuższy komiks internetowy świata - ma ponad osiem tysięcy stron. Mogę ci jednak polecić CoLabHQ https://www.youtube.com/user/CoLabHQ/playlists Wystarczy, że wybierzesz akt i oglądasz Homestuck niczym serial. Aktorzy głosowi są fantastycznie dobrani.

      Usuń