wtorek, 8 kwietnia 2014

Nazywanie Postaci

Wszyscy stykamy się z tym problemem. Mamy ogólny pomysł na postać, ale nie wiemy jak ją nazwać. Czas na trochę porad.
Imiona zazwyczaj powinny się zgadzać z kulturą, miejscem, czasem. Dla przykładu, nie znajdziesz zapewne wielu japońskich dziewczyn z siedemnastego wieku, które nazywają się Fletcher. Imiona o niezwykłych znaczeniach mogą być niezłą zabawą (czytelnicy prawdopodobnie uśmiechną się szeroko, gdy odkryją znaczenie imienia twojej postaci), uważaj tylko, by nie przesadzić. Hinduski chłopak, który ma niezwykłą zdolność kontrolowania światła, o imieniu Sunshine prawdopodobnie nie zda egzaminu. Jednakże pisząc fantasy, mamy trochę więcej wolnej przestrzeni. Ale nawet wtedy trzeba uważać. Avatar: Legenda Aanga to świetny serial, jednakże jedna z postaci nazywa się Suki. Kiedy słyszymy jej imię w polskiej telewizji, zazwyczaj patrzymy się w bok, nieco speszeni, bądź parskamy śmiechem – z powodu kontekstu w polskim języku.
Imiona głównych postaci nie powinny być też za długie. Egzamin zdają krótkie imiona, MAX trzy-cztero sylabowe. Są łatwe do zapamiętania i nie trzeba poświęcać dużo czasu na ich wymowę. We Władcy Pierścieni, zanim jeszcze poznaliśmy prawdziwe imię Aragorna, Sam (a raczej lektor) krzyczy do niego: Obieżyświecie! Zawsze parskam śmiechem. Frodo mógłby zginąć dwa razy, zanim Sam skończyłby wołać o pomoc.
A co z imionami przyszłości? Da się zauważyć pewne zasady nazywania dzieci.
  • Popularność imion powtarza się co jakieś 100 lat. Oczywiście imiona te nie będą zawsze tak samo pisane czy wymawiane. A już na pewno nie za 1000 lat. Przykładem może być Peeta z Hunger Games i podobieństwo jego imienia do Peter.
  • Coraz częściej nadaje się dziewczynkom imiona męskie. Np. Tom, Jared.
  • Niektórzy rodzice lubią nadawać imiona po różnych rzeczownikach, by być oryginalnym. Np. Green, Monday.
  • Coraz popularniejsze są imiona związane ze środowiskiem np. z kwiatami, jak Rose, Dalia.
  • Najwięcej frajdy daje łączenie dwóch różnych imion np. Terry + Ron = Terron. Sposób ten staje się coraz popularniejszy.
  • Rodzice chcą być unikalni, więc piszą imiona dzieci w inny sposób np. Jason – Jasyn.
  • Dzieci nazywane są po sławnych celebrytach, politykach, muzykach.
  • Są nazywane po rzeczach, które są ważne dla rodziców. Np. Love, Harmony, Peace.
  • Religijne imiona były, są i będą popularne. Pamiętaj tylko, by imię postaci faktycznie zgadzało się z jego religią. Dziś zwykle nie nadaje się imion takich jak Anubis czy Herkules. Oczywiście są wyjątki, ale niezbyt często.

(Podobnie rzecz ma się z nazywaniem miast/miejsc. Miasteczko, które jest słynne z hodowli marchwi można nazwać na przykład Karotkowo. Ale można je też nazwać po sławnej osobie, na przykład po założycielu Piotrze – wtedy miejscowość może mieć nazwę Piotrów, itd.)

Jeżeli nadal nie masz bladego pojęcia co robić, odwiedź te strony:

1 komentarz:

  1. Mam pytanie, a jak wybrać nazwisko ? Mam już stworzone sporo postaci z imionami, ale zawsze mam problem z nazwiskiem (Kiedyś stworzyłam niesamowicie dennie brzmiące nazwisko - McCrazy).

    OdpowiedzUsuń