sobota, 12 kwietnia 2014

Tworzenie Postaci

Czy pisałeś kiedyś w szkole podstawowej charakterystykę postaci? Pamiętasz jak to szło? Wstęp, w którym krótko przedstawiasz postać. Rozwinięcie, w którym powinny się znaleźć takie rzeczy jak wygląd zewnętrzny, usposobienie, cechy umysłu, charakter, stosunek do ludzi, do samego siebie, do obowiązków, do świata przedstawionego, poglądy itd. I w końcu zakończenie, ze swoim własnym zdaniem.
Kiedy tworzę postać, nie piszę rozprawki. Jednakże pewne jej elementy mogą się przydać, gdy tworzysz coś od podstaw i nie chcesz ominąć żadnej istotnej rzeczy.
Jak powinien zatem wyglądać proces tworzenia postaci? Wszystko dzieje się w twojej głowie albo na papierze, gdy robisz notatki. I nie skończy się, dopóki opowiadanie nie dobiegnie końca. Myślisz, że jeżeli stworzyłeś postać i wrzuciłeś ją do opowiadania, to jest to koniec procesu tworzenia charakterystyki? O, nie, to dopiero początek. Oto jak wszystko powinno przebiegać:

1.Koncepcja. Pomyśl bardziej nad ideą twojej postaci.
2.Sprawdzanie Faktów. Czy postać pasuje do twojego uniwersum? Czy wszystko, co wymyśliłeś działa? Czy wszystko gra?
   a.Nie? Wróć do punktu pierwszego!
   b.Nie wiesz? Dowiedz się! Upewnij się i wróć do punktu drugiego.
   c.Tak/Nie, ale masz ku temu dobre powody? Przejdź do punktu trzeciego.
3.Coś jeszcze? Jakieś inne detale?
   a.Tak? Wróć do punktu pierwszego.
   b.Nie? Zacznij pisać. Jesteś zadowolony z rezultatu?
      -Nie? Wróć do punktu pierwszego.
      -Tak? Wróć do punktu pierwszego.


Tworzenie postaci to niekończący się proces – nie skończy się, dopóki nie poznamy końca jej historii. Zawsze modyfikuj postać, jeśli widzisz, że coś ci nie wychodzi. Nie przywiązuj się do tego, jaka jest teraz, bo podczas pisania wiele rzeczy może ją zmienić. Bardziej martw się o motywacje i zdolności postaci, niż o jej wygląd. Kiedy czytamy, zazwyczaj i tak wyobrażamy sobie rzeczy inaczej niż autor. Ale MUSIMY wiedzieć jaka postać jest wewnątrz. I nie bój się eksperymentów. Pierwszy szkic nie zawsze jest tym właściwym. Wypiszę teraz ważne rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy modyfikacjach początkowych.
  1. Osobowość i psychika. Co sprawia, że postać działa? Jakie są jej marzenia, nadzieje, nastawienia, cele, idee, ambicje, lęki? Czemu czuje się tak, jak czuje?
  2. Przeszkody i trudności, które ma do pokonania. Co musi przezwyciężyć? Jakie są jej życiowe błędy, wady, słabości, zmagania wewnętrzne?
  3. Towarzyskość. Odejmij na chwilę jego umiejętności i wymień dlaczego (i czy w ogóle) ma przyjaciół. Dlaczego ludzie chcieliby go mieć przy sobie, nie patrząc na jego talenty? Czym byłaby ta postać, gdyby nie miała swych zdolności?
  4. Talenty, umiejętności. Do czego i jak ich używa? Jak napędza to twoją historię?
  5. Wygląd. Jak wygląda, jakie ubrania nosi i dlaczego nosi się w ten sposób?

Jednakże jeśli tworzysz jednego z głównych bohaterów, powinieneś wejść w tę postać jeszcze bardziej. Postaraj się ją rozdrobnić, zaplanować każdy szczegół. Dobra postać to taka, w którą można uwierzyć. Oto lista rzeczy, które możesz dodatkowo uwzględnić:
  1. Budowa postaci. Nie chodzi tylko o wysokość i rozmiar. Płeć, wiek, rasa, narodowość, seksualność. Czy jest podatna na choroby? Jakie ma wady? W jaki sposób chodzi, mówi? Co z jej majątkiem – miała bogatych rodziców, czy może wychowała się na ulicy?
  2. Psychika. Jakie są jej nawyki? Poziom wiedzy, inteligencji i temperamentu? Czy jest szczęśliwa? Jaką zachowuje postawę względem różnych rzeczy? Co podpowiada jej podświadomość?
  3. Sprawy osobiste. Relacje z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Gdzie się urodziła, jakie było jej dzieciństwo? Co możesz powiedzieć o jej edukacji? A co z hobby? W jakie wartości wierzy? Jaki preferuje styl życia? Co możesz powiedzieć o jej stanie cywilnym, czy o jej stosunku do religii? Czy pracuje, a jeśli tak to gdzie i ile zarabia? Czy nie brakuje jej dóbr materialnych, a jeśli brakuje, co chciałaby posiąść?
  4. Osobowość. Pragnienia, nadzieje, obawy, myśli, wspomnienia, marzenia, urazy, a także wewnętrzne sprzeczności, z którymi się zmaga.
  5. Zwyczaje. Jak mówi, co je, co kupuje, jak się nosi, jak pracuje i jak lubi spędzać czas wolny.

Przedstawiam wam też serię pytań na rozbudowę gotowych postaci, które już macie, ale chcielibyście pomocy przy zrozumieniu ich motywów i zachowań. Wybierzcie swoją OC i postarajcie się odpowiedzieć na większość pytań.
  • Gdyby twoja postać miała supermoce/nadzwyczajne zdolności do czego by ich używała? Jak pomagałaby innym? Jak pomagałaby sobie?
  • Jak twoja postać zachowuje się, gdy czuje się znieważona lub zagrożona?
  • Kiedy twoja postać uważa, że przemoc jest zasłużona/usprawiedliwiona?
  • Z jakimi powszechnymi zasadami etykiety/moralnymi twoja postać się nie zgadza?
  • Z jakimi przyzwyczajeniami twoja postać wolałaby zerwać?
  • Których cech osobowości twoja postać nie lubi w sobie? Które lubi?
  • Jakie osobiste zasady sprawiają twojej postaci trudność?
  • Jakie cechy osobowości (u innych) irytują twoją postać?
  • Jakich cech osobowości nie mógłby/nie mogłaby mieć partner/ka twojej postaci?
  • Gdzie/Jako kto chciałaby pracować?
  • Twoja postać robi sobie wolny weekend. Dokąd jedzie? Jakie jest jej ulubione miejsce?
  • Ulubione: kolor/jedzenie/zwierzę/gatunek muzyki/książka/film/zajęcie twojej postaci?
  • Czy twoja postać coś kolekcjonuje? Czy ma jakieś przedmioty, których nigdy by nie wyrzuciła? Dlaczego?
  • Jakie informacje/przedmioty są najważniejsze dla twojej postaci?
  • Jakie informacje/przedmioty twoja postać trzyma w ukryciu?
  • Jakiego kłamstwa twoja postać używa najczęściej?
  • Co inne postacie myślą o zachowaniach i osobowości twojej postaci? Czy twoja postać wie o tych opiniach? Czy się z nimi zgadza?
  • Jaką religię wyznaje twoja postać? Jakie są jej religijne poglądy? Jest praktykująca, czy może nie bierze wiary na poważnie?
  • Jakie są poglądy twojej postaci na temat spraw kontrowersyjnych w twoim świecie? Jakie wydarzenia w życiu twojej postaci sprawiły, że ma takie poglądy?
  • Do których przekonań twoja postać jest tak irracjonalnie przywiązana, że będzie ich bronić, nawet gdy to wbrew wszelkiej logice? Co mogłoby sprawić, by twoja postać bardziej przemyślała swoje irracjonalne przekonania?
  • Jakich działań podjęła się twoja postać, których teraz żałuje? Czy da się je jakoś usprawiedliwić, a jeśli tak, to w jaki sposób?
  • Jak daleko posunęłaby się twoja postać, by spełnić swoje marzenia i ambicje? Czym jest linia, której nie można przekroczyć?
  • Zakładając, że twoja postać nie działa w pojedynkę, w jaki sposób zdobywa ludzi do współpracy?
  • Gdzie są dziadkowie twojej postaci? Co z kuzynami, rodzicami, rodzeństwem? Jakie uczucia żywi do nich twoja postać? Co oni myślą o twojej postaci?
  • Kto jest najważniejszy w życiu twojej postaci? Komu twoja postać może zaufać, a komu nie?

No i ostateczny test. Jeżeli sądzicie, że postać jest gotowa, spróbujcie się w nią wcielić i rozwiązać enneagram. Przeczytajcie informacje o skrzydle osobowości, które wam wyszło. Jeżeli to, co tam jest, zgadza się z twoją postacią, gratulację! Stworzyłeś postać tak wiarygodną, że to aż niewiarygodne.

1 komentarz: